I Filmowa Gra Miejska w Koluszkach

I Filmowa Gra Miejska w Koluszkach zrealizowana pod patronatem Filmoteki Szkolnej, CEO, FINY i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej rozpoczęła się 29.05. 2019r. o 9.00. w auli Szkoły Podstawowej nr 1 w Koluszkach. W tej debiutanckiej imprezie organizowanej przez uczniów trzecich klas gimnazjum ze Szkoły Podstawowej nr 1 wzięli udział nie tylko uczniowie czwartych klas szkół podstawowych z terenu miasta i gminy, lecz również młodzież z niemieckiej  Ihringen-Schule Neunlinden  realizująca z partnerami z Koluszek projekt „Stop przemocy! Lekcja tolerancji”.  Gra związana była z filmem „Cudowny chłopak”. Mimo iż padający od rana deszcz pokrzyżował nieco plany i wszystkie stacje zadaniowe, które miały być w plenerze, trzeba było sprawnie przenieść do budynków, to nie popsuło to nastroju i zapału do działania, szczególnie najmłodszych uczestników gry.  

 

Po uroczystym otwarciu imprezy uczestnicy otrzymali   imienne identyfikatory i wylosowali kolejność startujących grup. Następnie wyruszyli do pierwszego punktu znajdującego się w jednej ze szkolnych sal , w którym musieli wykonać zadanie związane z zainteresowaniami fizyką głównego bohatera filmu. Wszystkim uczestnikom udało się tak wbić wykałaczkę w nadmuchany balon, aby ten nie pękł.

W kolejnym punkcie, który również z powodu niesprzyjającej pogody został umieszczony na terenie szkoły, zamiast na pobliskim boisku, członkowie poszczególnych grup musieli wykazać się umiejętnością rzutu do celu, a potem wiedzą na temat filmu, odpowiadając na pytania za 1, 2 lub 3 punkty.

 Wskazówki dotyczące tego, gdzie szukać kolejnych punktów, również były podane w formie krzyżówek, rebusów, querkodów, szyfrów  lub zagadek dźwiękowych. Później na terenie Gimnazjum nr 2 uczestnicy przygotowywali medal, jaki mógłby dostać uczeń, który podobnie jak Auggie Pullman wywarł największy wpływ na innych ludzi, a następnie za pomocą pantomimy musieli pokazać pojęcia związane z filmem. To drugie zadanie miało być wykonywane na terenie amfiteatru znajdującego się w miejskim parku, ale cóż na pogodę nie mogliśmy mieć wpływu.

Z gimnazjum uczestnicy gry miejskiej udali się do  Sali Muzealnej, w której budowali makiety rakiet kosmiczne, co wiązało się z kolejnym zainteresowaniem Auggiego. Następnie na terenie dworca kolejowego musieli rozszyfrować hasła nawiązujące do filmu i wyjaśnić, z jakim bohaterem się wiążą.

W Miejskim Ośrodku Kultury uczniowie poszukiwali ukrytych planet, z których potem tworzyli Układ Słoneczny. Ten element gry również miał być zrealizowany w plenerze- na placu zabaw w parku miejskim, ale na szczęście gościnna dyrekcja MOK-u pomogła organizatorom w przeniesieniu stacji zadaniowej do sali kinowej.

W I Filmowej Grze Miejskiej w Koluszkach  wzięło udział 84 uczestników, w tym 22-osobowa grupa z Niemiec. Opiekunki uczniów przygotowujących  zabawę, Małgorzata Drabik i Urszula Chachulska- Tomaszczak , dziękują serdecznie wszystkim partnerom, którzy wsparli działania organizatorów i nie ukrywają, że mają nadzieję, iż Miejska Gra Filmowa na stałe wpisze się w kalendarz imprez Szkoły Podstawowej nr 1 i miasta Koluszk.

Mimo deszczu i konieczności przeniesienia wszystkich punktów z pleneru do budynków I Filmowa Gra Miejska zyskała bardzo pochlebne opinie uczestników, którzy już pytali, kiedy przewidywana jest następna taka zabawa. Organizatorzy  pragną podziękować wszystkim współpracującym z nimi instytucjom za umożliwienie przeprowadzenia gry  i mają nadzieję, że wpisze się ona na stałe w kalendarz imprez naszej szkoły i naszego miasta.