Szkoła Podstawowa nr 65 w Bydgoszczy

Czy wiecie, że w połowie września przypada Dzień Kropki, czyli dzień kreatywności, zabawy i odwagi? My już wiemy, a wszystko dzięki relacji, jaka napłynęła do nas z SP nr 65 w Bydgoszczy. Członkowie tamtejszej ekipy projektu Filmoteka Szkolna. Akcja!, podopieczni p. Doroty Koldun z 5d, postanowili włączyć się w obchody tego niezwykłego święta i przeprowadzić jakieś twórcze działanie. Sięgnęli po doświadczenie i wiedzę zdobyte podczas zeszłorocznej wycieczki do Studia Filmów Animowanych Se-Ma-For w Łodzi i zrealizowali animację poklatkową. Postanowiliśmy wyróżnić tę relację, także z tego względu, że jest przykładem udanej i satysfakcjonującej pracy grupowej. W trakcie działania cały zespół podzielił się na mniejsze grupy, każda wymyśliła i narysowała jakieś inne wyjątkowe miejsce, które mogłaby odwiedzić bohaterka całej międzynarodowej zabawy, tytułowa kropka. Uczniowie byli zaangażowani w etap zdjęciowy i w wybór muzyki, całość zaś dopełnił montaż opiekunki projektu. Zachęcamy Was serdecznie do zajrzenia na blog młodych bydgoskich filmowców - LINK - i do obejrzenia ich dzieła. Twórcom gratulujemy - nagrody powinny niedługo dotrzeć do Was pocztą:) 

Zespół Szkół Ekonomicznych w Mińsku Mazowieckim

W Mińsku Mazowieckim jak zwykle prawa wre i to od samego początku roku szkolnego. Po intensywnym wrześniu, w którym uczniowie i uczennice z Zespołu Szkół Ekonomicznych wyruszyli na wycieczkę krakowskim szlakiem "Listy Schindlera" i uczestniczyli w warsztatach "Niech żyje twórczość!”, nadszedł czas na nie mniej barwny październik. W szkole odbyła się seria lekcji poświęconych powstawaniu, budowie i historii filmu, na których pojawiły się takie perełki, jak „Podróż na Księżyc” w reżyserii Georges Mélièsa. Członkowie lokalnej edycji projektu „Filmoteka Szkolna. Akcja!” wzięli też udział w konkursie "Video, ergo sum" - filmy powstałe na ten cel, pt. "Kilometry miłości" oraz "Do zobaczenia" możecie zobaczyć na blogu projektowym (LINK do bloga projektowego). Wśród tych intensywnych działań mińscy uczniowie znaleźli czas na koneserski projekt "5 x Kieślowski", poświęcony wybranym filmom z cyklu „Dekalog". Doskonałe rozpoczęcie roku! Gratulujemy! 

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu

Wiele wskazuje na to, że animacja poklatkowa była dla Was filmowym tematem października. Kolejna relacja z kolejnej szkoły z animacją w roli głównej! Tym razem chodzi o działania lokalnej ekipy z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu, która wzięła udział w niezwykłym projekcie edukacyjnym towarzyszącym wystawie "Emancypantki i Patriotki - wizerunki walczących Polek XIX i XX wieku" w Muzeum Broni i Fortyfikacji "Arsenał" w Zamościu. Klasa 2 LWP najpierw wysłuchała wykładu poświęconemu tematowi wystawy, a następnie jej reprezentantki Klaudia Deutryk, Angelika Skiba, Patrycja Jastrzębska, Daria Kukiełka, Monika Naklicka, Joanna Gancarz twórczo zinterpretowały świeżo poznaną historię w formie własnej filmowej produkcji. Efekt podziwiać można na stronie Muzeum (LINK do strony muzeum).  Dodatkowo dwie uczennice wzięły udział w warsztatach Filmoteki Szkolnej „Olimpiada. Weź to na warsztat” w Centrum Kultury w Lublinie. Spotkanie miało na celu lepsze przygotowanie do III edycji Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej. Ściskamy kciuki za dalsze postępy, wszystkim członkom zamojskiej ekipy projektu „Filmoteka Szkolna. Akcja!” gratulujemy!

 

Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa w Czerlejnie

A oto i kolejna relacja dowodząca, że animacja poklatkowa ma się w naszym projekcie coraz lepiej. Otóż napłynęły do nas wyjątkowo radosne wieści z Czerlejna, gdzie w październiku rozpoczęła swoją działalność Pracownia Animacji skierowana dla dzieci i młodzieży ze świetlicy szkolnej. Opiekunka projektu, pani Katarzyna Markiewicz, postawiła na realizację jednej spójnej koncepcji filmowych działań, którą można by streścić następująco: jeden rodzaj filmowy, szeroki wachlarz form pracy i zadań. Uczniowie zachęcani są do tego, by poznawać animację od różnych stron. Jako widzowie: w październiku odbył się pokaz filmów animowanych powstałych podczas warsztatów "Animator jutra" towarzyszących 11. Międzynarodowemu Festiwalowi Filmowemu "Animator", w którym w lipcu b.r uczestniczyły uczennice ze szkoły. I jako twórcy: w trakcie warsztatów, opracowywania scenariusza swojego pierwszego filmu, rysowania storyboardów, przygotowywania scenografii. Kolejne etapy pracy prezentowane są na blogu, na którego w imieniu uczniów i uczennic z Czerlejna zapraszamy (LINK do fanpage'a projektu na FB). Ściskamy kciuki za filmowe realizacje i, dla zachęty, wyróżniamy tę relację! 

Szkoła Podstawowa nr 2 w Głuchołazach

W Szkole Podstawowej nr 2 w Głuchołazach z uwagą dobiera się działania, jakie składają się na aktywność lokalnej ekipy w projekcie „Filmoteka Szkolna. Akcja!”. Dobór filmów i form pracy, jaki członkowie zespołu zrelacjonowali nam w październiku, wydał nam się bardzo urozmaicony, i to właśnie za tę różnorodność postanowiliśmy tę relację wyróżnić. Jak wyglądał głuchołaski pomysł na angażujący miesiąc z filmem? Po pierwsze, młodzi filmowcy rozpoczęli realizację filmu na podstawie wiersza Wisławy Szymborskiej "Gawęda o ziemi ojczystej" – jest już scenariusz, a także spora ilość nagrań. W ramach kolejnego pomysłu klasy ósme uczestniczyły w warsztatach filmowych z filmoznawczynią Martą Sosnowską poświęconych plakatowi filmowemu. Dodatkowo zespół zorganizował wieczór filmowy dla klas czwartych. W programie znalazła się projekcja filmu "Tarapaty", rozmowy o przyjaźni i o gatunkach filmowych. A mocnym akcentem na koniec miesiąca były zajęcia kółka filmowego i seans filmu "Gadające głowy" w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. Gratulujemy udanego wejścia w rok szkolny! LINK do filmowej relacji z działań. 

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej

Ściskamy kciuki za pomysł na filmowe działanie, jaki przesłali do nas członkowie ekipy projektu „Filmoteka Szkolna. Akcja!” z Dąbrowy Górniczej. Otóż członkowie lokalnego zespołu projektowego postawili sobie w tym roku wyjątkowo ambitne cele. Lekcje z filmem, klub filmowy, a nawet własny kwartalnik „Filmówka” z miejscem na osobiste recenzje i ciekawostki dotyczące twórczości ulubionych twórców i gwiazd. Tematy zajęć i materiałów opracowanych przez młodzież we wrześniu i październiku brzmią zachęcająco: lekcje wychowawcze „Film uwrażliwia na wykluczenie” i „Lekcja o emocjach”, jak też autorski filmik pt. „Życzenia dla Polski”. Czekamy na informacje o kolejnych, życząc wytrwałości i wielu nowych inspiracji! 

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach doskonale weszli w nowy filmowy rok szkolny! W październiku wzięli udział w spotkaniu kinowym poświęconym adaptacjom, a następnie wybrali się na zupełnie niezwykłą wycieczkę do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, w którym zetknęli się z barwną i egzotyczną kulturą Chin (LINK do relacji na stronie szkoły).

Ruszył też szkolny klub filmowy, którego gościem była pani Anna Sobocińska-Wdowiak kinooperator i prowadząca Dyskusyjny Klub Filmowy przy kinie Fregata w Lęborku. Po tym spotkaniu odbył się emocjonujący pokaz dzieła „Whiplash” w reżyserii Damiena Chazelle’a i dyskusja nad filmem (LINK do relacji na stronie szkoły), wobec którego trudno przejść obojętnie. Klub się rozkręca i - co bardzo nas cieszy - przy wsparciu kursów „Filmoteka Szkolna. Akcja!”, do których Was nieustannie zachęcamy. Będziemy czekać na wieści o kolejnych równie działaniach w Sierakowicach. Życzymy powodzenia! 

Na koniec garść odrobinę krótszych, choć nie mniej gorących wieści z dwóch filmotekowych szkół. Otóż z radością donosimy, że uczennica ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Plewiskach, Franciszka Szczęsna z klasy 6A, znalazła się w  jury dziecięcego konkursu filmów pełnometrażowych 36. Ale Kino Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza w Poznaniu. Serdecznie gratulujemy! I jeszcze słów parę o ekipie ze Szkoły Podstawowej w Radziłowie. Jak z pewnością pamiętacie, członkowie lokalnego zespołu to aktywni twórcy filmowi, nic więc dziwnego, że wzięli udział w konkursie na przygotowanie wypowiedzi artystycznej, zachęcającej do aktywności fizycznej i sportu. Efekty ich działań możecie zobaczyć na stronie szkoły - LINK, tam też znajdziecie link do głosowania. Zachęcamy do śledzenia poczynań młodych filmowców z Radziłowa. 

 

Oto tabela z wynikami grywalizacji

Nazwa szkoły

Liczba odznak

Szkoła Podstawowa Nr 1 w Żurominie

2

Szkoła Podstawowa nr 2 w Plewiskach

3

Szkoła Podstawowa w Radziłowie

17

Liceum Plastyczne im. A. Grottgera w Supraślu

4

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach

4

XLV Liceum Ogólnokształcące im. Romualda Traugutta w Warszawie

3

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej

6

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich w Łubnianach

3

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Zamościu

5

Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa w Czerlejnie

9

Szkoła Podstawowa nr 2 w Głuchołazach

7

ZSP NR 4 w Zamościu

4

Zespół Szkół Ekonomicznych w Mińsku Mazowieckim

5

Szkoła Podstawowa nr 65 w Bydgoszczy

1

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Prostkach

12

Szkoła Podstawowa nr 6 w Pile 1