Zapraszamy Was do filmowo-wirtualnej rozgrywki wokół fabularyzowanego dokumentu w reżyserii Pawła Pitery "Habit i zbroja". Już 16 listopada czeka Was niezwykłe spotkanie w sieci, które przypomni Wam dzieje zakonu krzyżackiego i Rzeczypospolitej oraz przyspieszy tętno.

Na czym polega quiz? 

16 listopada o godzinie 10.00 spotykamy się na stronie festiwal.ceo.org.pl oraz na profilu wydarzenia opublikowanym na portalu społecznościowym Facebook. W równych odstępach czasu będziemy ogłaszali kolejne zadania. Ekipy biorące udział w quizie (mogą być też pojedyncze osoby) realizują zadania, odsyłając nam swoje odpowiedzi za pomocą formularzy widocznych na stronie, lub - w przypadku zadania kreatywnego - publikując skany pracy na portalu Facebook. Po zakończeniu kolejnych zadań ogłaszamy zwycięzców, którzy otrzymują nagrody rzeczowe. 

Jak wziąć udział w quizie? 

W quizie startują pojedyncze osoby lub grupy (maksymalnie 3-osobowe ekipy), które wcześniej się na niego zarejestrują przy pomocy formularza zgłoszeniowego

Gdzie można zobaczyć film? 

Jeśli nie widzieliście filmu, macie szansę jeszcze to zrobić zamawiając pokaz w lokalnym kinie. Organizacja pokazu jest możliwa nawet dla kilku osób. Grupy zamawiające pokaz otrzymują pakiet materiałów edukacyjnych wspierających realizację zajęć lekcyjnych nawiązujących do filmu (oraz ułatwiające zwycięstwo w quizie!). 

Zapraszamy! 

Parę słów o filmie

Film „Habit i zbroja” przedstawia dzieje państwa zakonnego i Rzeczypospolitej jako gigantyczną grę strategiczną, w której konkurują ze sobą różne wartości cywilizacyjne. Scenariusz Pawła Pitery i Jana Wróbla obejmuje 300 lat, od XIII do XVI wieku. Akcja fabularyzowanego filmu dokumentalnego z elementami animowanymi rozpoczyna się w XIII w. w Palestynie, gdzie  powstał Zakon NMP Domu Niemieckiego. Pokazuje kolonizację ziem pruskich nad Bałtykiem i budowę państwa zakonnego oraz okres jego prosperity. Przedstawia także wielką wojnę zakonu z Rzecząpospolitą w XV wieku, w tym bitwę pod Grunwaldem (1410 r.). Film kończy likwidacja państwa zakonnego na mocy II pokoju toruńskiego (1466 r.) i akces jego mieszkańców do Rzeczypospolitej Obojga Narodów w tzw. hołdzie pruskim.

Narratorem filmu jest Stacy Keach, aktor szekspirowski, filmowy i telewizyjny, doskonale znany polskiej publiczności (m.in. z filmów „Więzień nienawiści” i „Dziedzictwo Bourne’a”, czy serialu „Skazany na śmierć”). W jego opowieść wpleciono sceny obrazujące życie codzienne zakonu, szczegóły stroju rycerskiego i sztuki walki. Film odkrywa tajniki ówczesnej architektury – rozwiązania techniczne stosowane w majestatycznych zamkach, których nowatorstwo zadziwia do tej pory.

Pierwsze zdjęcia do filmu produkcji polsko-niemiecko-litewskiej zostały nakręcone już w październiku 2015 roku w Polsce (na zamku w Malborku) oraz na Litwie, m.in. w przepięknie położonym zamku w Trokach, w puszczy między Trokami a Wilnem, w litewskich wioskach i skansenie.  W filmie zobaczmy także Toruń, Zamek Gniew, Grodzisk Owidz, Bazylikę Katedralną w Pelplinie, Pola Grunwaldzkie, Zamek Biskupów w Lidzbarku Warmińskim oraz Gdańsk (m.in. ulicę Mariacką, okolice Ratusza Głównego Miasta oraz panoramę, rozciągającą się z Ołowianki). 

Istotną rolę w powstaniu „Habitu i zbroi” odegrały grupy rekonstrukcyjne, które wykazały się niezwykłym zaangażowaniem. Dzięki nim na dużym ekranie zobaczymy nie tylko życie codzienne, ale też wydarzenia, które zapisały się na kartach wielkiej historii oraz towarzyszące im brutalne walki i grabieże. W filmie także wykorzystane zostały efekty specjalne, choćby do multiplikowania rycerzy, ale również do „ożywienia” sztuki tamtych czasów – malarstwa, witraży, map.

Fundacja CEO opracowała pakiet materiałów edukacyjnych, który wesprze realizację zajęć lekcyjnych nawiązujących do filmu. Zawiera scenariusze lekcyjne pozwolające w twórczy i ciekawy sposób omówić treści programowe z zakresu historii i języka polskiego w klasach VII szkoły podstawowej oraz klasach gimnazjum. Będą świetnym narzędziem na lekcje powtórzeniowe przed egzaminem gimnazjalnym, cennym zasobem dla wychowawcy, chcącego kształtować u swoich podopiecznych sztukę krytycznego odbioru mediów. W celu uzyskania dostępu do materiałów i rezerwacji seansów grupowych prosimy o kontakt z kinem w Państwa mieście.