CEO we współpracy z dystrybutorem, firmą Next Film, przygotowało pakiet materiałów edukacyjnych inspirowanych filmami "53 wojny" w reż. Ewy Bukowskiej i "Jeszcze dzień życia" w reż. Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente. Pakiet „Zawód: reporter” jest nie tylko odpowiedzią na nadchodzące premiery tych dwóch filmów dotyczących życia i twórczości reporterów wojennych (m.in. Ryszarda Kapuścińskiego), lecz także źródłem przeznaczonych dla nauczycieli szkół ponadpodstawowych materiałów dydaktycznych, przydatnych w rozwijaniu wiedzy o reportażu, roli współczesnego reportażysty, dekolonizacji i innych zagadnieniach z treści podstawy programowej języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie i historii. 

Autorki, specjalistki od edukacji humanistycznej, filmowej i psychologii, przygotowały materiały, które można wykorzystać w całości, we fragmentach lub jako inspirację do innych działań. Zarówno film Ewy Bukowskiej, jak i animacja Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente są obrazami, które dzięki zastosowanej formie i zabiegom postprodukcyjnym spotkają się z uznaniem młodzieży, przemówią bliskim im językiem audiowizualnym, a co za tym idzie – skłonią do refleksji nad takimi wartościami, jak humanitaryzm, wolność, empatia. Scenariusz na godzinę wychowawczą, poświęcony traumie i reakcjom na obserwacje i przeżycia wojenne, wpisuje się w nurt działań związanych z wychowaniem do wartości. Znaczącą wartością zamieszczonych scenariuszy lekcji są precyzyjnie przygotowane karty pracy zawierające fragmenty książek i reportaży Ryszarda Kapuścińskiego i Wojciecha Jagielskiego, a także teksty historycznoliterackie czy źródłowe, rozszerzające zagadnienia i pozwalające spojrzeć na wspomniane powyżej kwestie z innego punktu widzenia. Nie tylko zapraszamy do kin, lecz także zachęcamy do realizacji kreatywnych i innowacyjnych działań w pracy z filmem, które niniejszy folder umożliwia. Liczymy na to, że narzędzia i metody zastosowane w przygotowanych propozycjach przyczynią się do poszerzenia wiedzy uczniów i rozwinięcia ich kompetencji społecznych oraz retorycznych.

Film "53 wojny" w reż. Ewy Bukowskiej powstał na motywach książki Grażyny Jagielskiej „Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym”, czyli autobiograficznej opowieści o związku z reporterem Wojciechem Jagielskim i  pobycie w klinice leczenia stresu bojowego (mimo że nigdy nie była na wojnie). 
Premiera: 19 października. 

Animacja „Jeszcze dzień życia” w reż. Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente to trzymająca w napięciu historia trzymiesięcznej wyprawy wybitnego reportera Ryszarda Kapuścińskiego do ogarniętej wojną i chaosem Angoli, w której linia frontu zmienia się jak w kalejdoskopie. Zgodnie z książkowym pierwowzorem widz rozpoczyna podróż z Kapuścińskim w 1975 r. od Luandy, stolicy Angoli. Trwa dekolonizacja po portugalskiej rewolucji goździków. Portugalczycy opuszczają w pośpiechu luksusowe dzielnice miasta. Przeraża ich widmo ataku na stolicę kraju. Pakują cały swój dobytek w drewniane skrzynie. W Luandzie zamykane są sklepy, znikają służby porządkowe, rosną góry śmieci. Kapuściński z opuszczonego miasta codziennie nadaje depesze do Polskiej Agencji Prasowej. W końcu wyrusza w śmiertelnie niebezpieczną podróż w głąb kraju. Ledwo uchodząc z życiem, zdaje sobie sprawę, że jest świadkiem wydarzeń, które będą wymagać wyjścia poza rolę obserwatora. Czy reporter może zataić sensacyjne odkrycie dla dobra wyższej sprawy? 
Polska premiera: 2 listopada. 

Załaczone Dokumenty: